Před cestou
Očkování
Před cestou do Ghany je nezbytné se nechat očkovat. Povinné očkování je na žloutenku typu A a B, žlutou zimnici a břišní tyfus. Protože některé vakcíny jsou aplikovány v delším období, dopporučujeme udělat si očkování s dostatečným předstihem. Očkování vám provedou ve většině okresních městech obvykle na klinikách cestovní a pracovní medicíny, případně jednotlivé ambulance.
Očkování proti malárii se v zásadě neprovádí. Malárie je něco podobného jako chřipka pro Evropana a léčí se obvykle až po objevení symptomů, které jsou pro našince právě stejné jako u chřipky. V takovém případě si dojdete do nejbližší nemocnice, kde vám na počkání udělají testy a následně nasadí potřebný lék. Ve většině případů odezní při včasném nasazení léčby nemoc po maximálně 1 týdnu. Je možné si preventivně brát antimalarika dle doporučení lékaře. Z místních léků doporučujeme Coartem, u nás potom známý Malaron, nicméně je potřeba brát na vědomí, že tyto léky mohou mít vliv na vaší psychiku.
Orientační cena za očkování je kolem 5000 Kč
Na základě očkování obdržíte Mezinárodní očkovací průkaz, který je nutno mít s sebou!
Vízum
Vízum lze zařídit na Ghanském Velvyslanectví v Praze na adrese: Na Zátorce 89/6, Praha 6 – Bubeneč.
Pro vízum je nutné mít od místního partner zvací dopis, kde partner napíše, že Vás zve za účelem … a kde bude uvedeno vaše plné jméno, datum narození, vaše adresa (fyzická nebo společnosti, kterou zastupujete), číslo pasu a její datum expirace a období kdy byste chtěli do Ghany přiletět. Současně by měl dopis obsahovat všechny kontaktní údaje na 2 různé referenční místní obyvatele (tedy partner + 1), včetně jejich telefonního spojení.
Dále budete potřebovat s sebou:
- vytisknout rezervaci na zpáteční letenku
- potvrzení o rezervaci hotelu, v případě, že nebudete bydlet u partnera
- 4x pasové foto
- Mezinoárodní očkovací průkaz.
- 4x vyplněný formulář
více informací je dostupných na článku o vydávání víz
Vízum stojí 1500 Kč pro jeden vstup, 3000 Kč pro více vstupů na 5 měsíců, 4000 Kč stojí na 6 měsíců, případně roční vícenásobné vízum za 6000 Kč. Vyřízení trvá standardně 10 dní, ale pokud potřebujete rychleji, lze jej za 500 Kč vyřídit expres dle dohody na Velvyslanectví.
Letenka a pojištění
Zpáteční letenky do Ghany se pohybují mezi 16-25 000 Kč. Celkový let včetně přestupu na hlavním letišti aerolinek (Lufthansa/Frankfurt, KLM/Amsterdam, British Airways/Londýn, atd..) trvá kolem 10-12 hodin.
Doporučujeme samozřejmě zařídit si pojištění, což by při cestování do těchto míst mělo být automatické.
Ubytování
Ubytování se pohybuje kolem 130-150 dolarů za dvoulůžkový pokoj v běžném tříhvězdičkovém hotelu. Ve vyšším standardu se pak bavíme o částkách kolem 400-500 dolarů a více za dvoulůžkový pokoj. Doporučujeme pro zkušenější cestovatele, také využít portál www.airbnb.cz , kde lze rozumné ubytování sehnat již od 50 dolarů za noc.
Jídlo a Pití
Ghanská kuchyně je typickým představitelem afrického vaření včetně oblíbeného fufu jako přílohy, což chutná trochu jako těsto na chleba, yamu či rýže, s hojným využíváním čerstvých ryb, kuřat doplněných o místní ingredience jako je okra, většinou pálivější chuti. Lze zde samozřejmě ochutnat i jiné druhy kuchyně nejčastěji tureckou nebo čínskou. Evropská kuchyně je zde zastoupena méně a spíše ve vyšší cenové kategorii. Běžné jídlo vyjde v Ghaně v přepočtu na 200-300 Kč na osobu. Ve větších supermarketech jako je Accra Mall či Marina Mall pak lze zakoupit většinu běžného zboží jako v Evropě ovšem za ceny o cca 30-50% dráž.
Přeprava
Pro místní přepravu lze využít místních taxíků, které nejsou sice většinou v nejlepším stavu, ale lze se s nimi většinou bezpečně dopravit na potřebné adresy. Buďte připraveni na smlouvání, kdy cenu je nejlépe domluvit hned před nástupem, abyste se vyhnuli pozdějšímu překvapení při placení.
V případě, že zde budete chtít řídit, je potřeba si před odjezdem zařídit na dopravním magistrátu mezinárodní řidičský průkaz. Jinak půjčení auta zde stojí mezi 70-120 dolary za den. Silniční provoz v Akkře se řídí systémem řízeného chaosu, tedy všichni mají přednost a zároveň nikdo. Kupodivu tento systém funguje docela dobře a větších havárií uvidíte v hlavním městě minimálně. Důležité je, se obrnit trpělivostí v případě , že vyrazíte ve špičce (7-10 a 16-19), kdy je potřeba se poměrně vehementně tlačit dopředu. Navigace se zde stále zlepšuje v použitelnosti, ale je s ní potřeba pracovat přes ukládání bodů, kde zastavíte, neboť názvy ulic jsou doplněné spíše jen u hlavních silnic.